Επιτρέψτε τις διαφημίσεις στον ιστότοπό μας

Φαίνεται πως χρησιμοποιείτε κάποιο πρόγραμμα (ad blocking) αποκλεισμού διαφημίσεων.
Στηρίξτε μας για έγκαιρη και έγκυρη ενημέρωση.

Παραολυμπιακοί Αγώνες Τόκιο 2021: Χάλκινο μετάλλιο για τον Δημήτρη Μπακοχρήστο

Το χάλκινο μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες στην Άρση βαρών σε πάγκο κατέκτησε ο Δημήτρης Μπακοχρήστος.

26.08.2021
2
'
Χάλκινο μετάλλιο για τον Δημήτρη Μπακοχρήστο

Το χάλκινο μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες στην Άρση βαρών σε πάγκο κατέκτησε ο Δημήτρης Μπακοχρήστος. Ο Έλληνας πρωταθλητής που αγωνίστηκε στην κατηγορία των -54κ. πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση και ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου, καθώς σήκωσε 165κ.. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Καζάκος Ντεγκτιάρεφ με 174κ., ενώ το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Γάλλος Μπουρλόν με 165κ.

Διάβασε επίσης: Παραολυμπιακοί Τόκιο 2021 - “Χάλκινος” ο Μιχαλεντζάκης στα 100 μέτρα ελεύθερο

Ο αγώνας του Μπακοχρήστου ήταν άψογος, καθώς είχε τρεις έγκυρες προσπάθειες (157κ., 163κ., και 165κ.). Η τρίτη προσπάθεια ήταν αυτή που του χάρισε το μετάλλιο, αλλά ο Έλληνας πρωταθλητής στάθηκε άτυχος, καθώς ο Μπουρλόν ήταν μερικά γραμμάρια πιο ελαφρύς (52.95, αντί 53.10) και φόρεσε αυτός το ασημένιο μετάλλιο.

Μπορεί να σε ενδιαφέρει και αυτό: Παραολυμπιακοί Αγώνες - Οι δυναμικές Ελληνίδες αθλήτριες που θα μας εκπροσωπήσουν

Ο Μπακοχρήστος για δεύτερη συνεχόμενη φορά σε Παραολυμπιακούς Αγώνες κατακτά το χάλκινο μετάλλιο, καθώς είχε προηγηθεί οι Αγώνες στο Ρίο. Αυτό είναι το τρίτο μετάλλιο για την Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες.

Πηγή: ant1news.gr